CAPE WINELANDS 2019 MARATHON (XCM) SERIES

WP Regional Series Points System:

Series three best results of four or more events to count

  • Top twenty positions per category to be given points
  • For regional colours we apply the UCI MTB points system to each race
  • A win receives 200, and then it goes down on a sliding scale 170, 150, 135, 125, 120, 115, 110, 105, 100, 96, 92, 88, 84, 80, 76, 72, 68, 64, 60
  • Each rider’s top three result points are then added together

Qualification for regional colours through the WP Regional Series Log:

  1. Less than five participants per category – only first place qualifies
  2. Less than ten participants per category – only first and second to qualify
  3. Ten and greater than ten participants per category – top three to qualify

Qualification for Regional Colours through the Western Cape Provincial Champs: Thys du Toit Memorial Hopefield MTB Challenge on 31st  August 2019 in Hopefield, West Coast.

  1. Individuals finishing in first (1st), second (2nd) or third (3rd) place at the Western Cape XCM Championships who have not qualified through the WP regional XCM series will qualify for Western Province XCM Colours only in the event that the race has a minimum of five participants. Participation in at least one WP/Cape Winelands XCM Series race is a pre-requisite.
  2. Individuals finishing in first (1st) place at the Western Cape XCM Championships who have not qualified through the WP XCM Series will qualify for Western Province XCM Colours only in the event that the race has fewer than five participants. Participation in at least one WP XCM Series race is a pre-requisite.

Qualification for Regional Colours through the SA National Champs: Nissan Trailseeker MTB series #2 Buffelsdrift SA XCM Marathon Championships 2019 on the 29th June 2019:

Individuals finishing in first (1st), second (2nd) or third (3rd) place at the SA National XCM Championships who have not qualified through the first five (5) criteria will qualify for WP/Cape Winelands XCM Colours only in the event that the race has a minimum of five participants.

  1. Individuals finishing in first (1st) place at the SA National XCM Championships who have not qualified through the first six (6) criteria will qualify for WP/Cape Winelands XCM Colours only in the event that the race has fewer than five participants.

Cyclists are advised to send their provincial XCM champs and national XCM champs results if it is applicable. Please email it to xcm@wpmtb.co.za.

Should any objection be raised as to the inclusion of a rider not included during an evaluation of the parameters above, the final decision by exception rests with the EXCO.

 

LOG after round #4 Fedhealth MTB Challenge

Nipper Boys

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Jonathan

Dunkley

01:22:00

170

01:10:26

200

01:32:18

200

00:52:22

200

600

2

Christian 

Joubert

00:36:15

200

NA

0

02:09:40

170

NA

0

370

3

Ruan

Nortje

NA

150

01:13:03

170

NA

0

NA

0

320


 

Sprog Boys

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Helgardt

Nortjé

01:03:40

200

00:55:47

150

01:11:10

200

NA

0

550

2

Dihann

Swart

01:11:57

135

01:03:20

120

01:25:13

135

00:47:48

200

470

3

Francois

Coetzee

01:06:09

170

00:58:34

135

01:20:57

150

NA

0

455

4

Andre

Kirschstein

01:14:55

125

01:02:58

125

01:33:44

120

00:49:20

170

420

5

Matthew

Hudson

01:21:05

120

01:04:03

115

01:29:12

125

00:52:00

150

395

6

Samuel

Cleary

NA

0

00:50:34

200

01:11:13

170

NA

0

370

7

Jordan

Bridger

01:09:01

150

00:55:42

170

NA

0

NA

0

320




 

 Sprog Girls

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 03

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Mieke

Van Der Merwe

01:15:37

200

01:07:48

150

01:30:54

200

00:49:27

200

600

2

Isabel

Lutz

01:36:10

150

01:04:32

200

NA

0

00:51:36

170

520

3

Kiera

Bowker

01:26:12

170

01:05:54

170

01:33:23

170

00:56:01

150

510


 

Sub Junior Boys

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Christiaan

Franken

02:23:19

120

00:48:09

170

01:29:30

200

01:10:28

200

570

2

Louis

Terblanche

NA

0

03:11:32

150

01:42:33

170

01:11:21

170

490

3

Tiaan

Manefeldt

01:01:50

150

00:52:45

135

01:55:39

125

01:19:56

150

435

4

Thomas

Dunkley

01:05:40

135

00:55:08

120

01:45:59

135

01:23:52

135

405

5

Philip George

van Schalkwyk

00:52:04

200

00:47:22

200

NA

0

NA

0

400

6

Gustave

Prins

03:13:10

115

NA

0

01:45:04

150

NA

0

265

7

Ruan

Portwig

01:19:32

125

03:11:32

110

NA

0

NA

0

235

8

JC

Koegelenberg

00:53:58

170

NA

0

NA

0

NA

0

170

9

Lood

Goosen

NA

0

00:53:59

125

NA

0

NA

0

125

10

Zivan

Venter

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0

11

Gideon

Botha

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0

12

Andre

Prins

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0



 Sub Junior Girls

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Christelle

Joubert

01:11:14

200

00:56:07

200

01:45:16

200

01:17:50

200

600

2

Mishka

Bridger

01:13:12

170

01:04:26

170

01:55:02

170

01:33:56

170

510

3

Courtney

Bowker

01:19:00

150

NA

0

NA

0

NA

 

150

Youth Men


Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Robert Henry

Boucher

02:27:01

200

02:17:27

200

02:51:49

170

NA

0

570

2

Ben

Lutz

02:49:41

170

02:24:00

150

NA

0

03:58:03

200

520

3

Kieran

Droomer

NA

0

02:19:13

170

02:27:12

200

NA

0

370

4

Janke

Janse Van Rensburg

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0

5

Zander

Venter

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0

6

Henning

Venter

 NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0


 Youth Women

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 42

LOG

1

Andrea

Schöfmann

NA

0

02:25:41

200

02:31:28

200

04:03:58

200

600

2

Sune'

van der Merwe

02:59:46

200

NA

0

03:14:58

170

04:33:58

170

540


 

Junior Men

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Eben

Baasden

02:39:01

115

01:55:31

170

02:13:03

150

03:16:51

200

520

2

W.G.

Van Der Walt

01:59:45

150

01:59:57

135

02:11:41

200

03:22:51

150

500

3

Theodore

Van wyk

01:59:29

170

02:03:03

125

02:12:31

170

NA

0

465

4

Thomas

Hudson

02:04:14

135

01:56:40

150

02:13:31

135

03:18:14

170

455

5

Johan

van Zyl

01:54:12

200

01:51:21

200

NA

0

NA

0

400

6

Yanre

Meyer

02:15:07

125

02:10:28

120

02:24:14

120

04:28:14

120

365

7

Johannes

Smuts

03:09:16

110

02:58:28

110

02:52:19

115

03:48:56

135

360

8

Botha

De Wet

02:29:01

120

02:10:28

115

02:18:46

125

NA

NA

360


 

Junior Women

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Nienke

Mostert

02:36:32

200

02:26:48

200

02:32:53

200

04:38:27

200

600

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Elite Men


Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Rudi

Koen

03:06:01

200

03:24:56

200

NA

0

03:42:27

200

600

2

Anrique

Davids

03:10:12

170

03:29:06

170

NA

0

NA

0

340

3

Wiehann

van Zyl

03:39:56

150

04:17:59

125

NA

0

NA

0

275

4

Jasper

Nel

03:53:14

135

04:03:30

135

NA

0

NA

0

270

5

Wian

Coetzer

NA

0

03:39:11

150

NA

0

NA

0

150


 

Sub Vet Men

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Neil

Du Preez

NA

NA

04:21:47

200

04:11:46

200

NA

0

400

2

Tim

Hoek

NA

NA

NA

0

NA

NA

NA

0

0


 

Veteran Men

Position

Name

Surname

Race 1

Points 1

Race 2

Points 2

Race 3

Points 3

Race 4

Points 4

LOG

1

Marius

Strydom

03:47:15

200

03:38:01

200

03:55:23

170

03:35:48

200

600

2

Michael

Manefeldt

03:49:43

170

03:43:47

170

03:49:26

200

03:45:40

170

540

3

Gabbies

Joubert

04:21:26

150

04:39:48

150

04:46:49

150

NA

0

450

4

Gerhard

Swart

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0

5

Johannes

Prins

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0

6

Hugo

Coetzee

NA

0

NA

0

NA

0

NA

0

0



 Veteran Women

Position

Name

Surname

Cat

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

LOG

0

Marietjie

Lutz

Veteran

NA

NA

NA

NA

0


 

Master Men

Position

Name

Surname

Cat

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

LOG

1

Christo

van den Heever

Master

NA

03:42:26

NA

DNF

200

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published